Kas ir ēteriskās eļļas?

Laipni lūdzu manās 7 nodarbībās par ēteriskajām eļļām!

Jā… Ir tik viegli iemīlēties ēteriskajās eļļās! Mūsu ģimenē tās izmanto ik dienas – imūnsistēmas stiprināšanai, labākam miegam, garastāvokļa uzlabošanai, sevis uzmundrināšanai no rīta, kā smaržas… Mēs veidojam paši savus dabiskos skaistumkopšanas produktus. Jā, pat tīrām māju, izmantojot ēteriskās eļļas!

Šajās nodarbībās mēs runāsim tikai par tīrām, terapeitiskas kvalitātes eļļām (pure therapeutic grade), kuru ķīmiskais sastāvs būtiski atšķiras no tām ēteriskajām eļļām, ko lielā daudzumā par nelielu samaksu var ievērot daudzu veikalu plauktos (piemēram, perfume oil, fragrant oil, plant perfume). Un, tātad,

KAS IR ĒTERISKĀS EĻĻAS?

Ēteriskās eļļas ir bagātīgs gaistošo aromātisko savienojumu maisījums, kurš atrodas augos (saknēs, lapās, ziedos, sēklās, mizā). Nosaukums “ēteriskās eļļas” var šķist nedaudz maldinošs, jo pēc sava ķīmiskā sastāva tās neatbilst nedz eļļām, nedz ēteriem. Ēteriskās eļļas ir auga dzīvības spēks. Aplūkojot augus kopumā, tie sastāv no pavisam neliela daudzuma ēteriskās eļļas, kas ir tikai vidēji 1-5% no kopējā augu sastāva.

Vai zinājāt, ka, lai iegūtu nieka 1 ml melisas ēteriskās eļļas, ir vajadzīgi gandrīz 10 kg paša melisas auga? Bet aptuveni 50 citroni ir nepieciešami, lai iegūtu vien 15 ml ēteriskās eļļas? Viens piparmētru ēteriskās eļļas piliens ir līdzvērtīgs 25 attiecīgās tējas tasītēm.

Ēteriskās eļļas nodrošina augu dziedināšanas un aizsardzības mehānismus, kas ļauj augiem atjaunoties pēc to traumēšanas, nodrošina augu šūnas ar skābekli un uztur auga imunitāti. Līdzīgā veidā ēteriskās eļļas darbojas arī cilvēka ķermenī – tās palīdz izvadīt no organisma toksīnus un dziedina organismu.

Tā kā ēteriskajā eļļām ir ļoti maza molekulārā masa, tās viegli iesūcas ādā, ātri izplatoties pa visu ķermeni. Šīs unikālās strukturālās īpašības ļauj ēteriskajām eļļām spēcīgi bioloģiski ietekmēt visu organismu.

Katrai ēteriskajai eļļai piemīt savs īpašais aromāts un noteikts īpašību kopums. Ēteriskajās eļļas ietilpst gaistošie organiskie savienojumi, piemēram, ēteri, aldehīdi, ketoni, spirti, fenoli, esteri un terpēni mainīgās proporcijās.

Ēteriskās eļļas var definēt pēc to galvenajām sastāvdaļām, tomēr ēteriskās eļļas var saturēt līdz vairākiem simtiem sastāvdaļu, kas var ievērojami mainīties atkarībā no daudziem faktoriem (piemēram, ģints, sugas, augšanas apstākļiem, novākšanas laika posma, iegūšanas procesa). Tām piemīt pretiekaisuma, antiseptiskas, antimikrobiālas, antibakteriālas, pretvīrusu, pretsāpju, anestēzijas, antialerģiskas, antiastmatiskas, antibiotiskas un vēl dažādas citas īpašības.

Var izmantot vienu noteiktu ēterisko eļļu vai eļļu maisījumu, lai palielinātu to efektivitāti. Pirms ēterisko eļļu lietošanas pārliecinieties, ka izmantojat augstākās kvalitātes terapeitiskās eļļas. Dažreiz uzņēmumi, lai saražotu lētākas ēteriskās eļļas, izmanto ķīmisku ekstrakciju vai pārāk lielu temperatūru destilēšanas procesā, kā rezultātā eļļas zaudē savas ārstnieciskās īpašības.

Iedarbīgai ēteriskajai eļļai ir nepieciešami īpaši apstākļi. Tāpēc ēterisko eļļu kvalitāti un īpašības ietekmē tādi faktori kā augsne, klimats, augstums, kā arī novākšanas un destilācijas metodes. Piemēram, dažas kompānijas sadarbojas ar pieredzējušiem lauksaimniekiem visā pasaulē, kuri ļoti labi pārzina, kā ir jāaudzē augi to dabiskajā vidē. Šāds process nodrošina to, ka audzētāji, kuri jau no paaudzes paaudzē saņem zināšanas par augiem, pienācīgi rūpējas par tiem augšanas procesā un ievāc tos atbilstošajā brīdī. Šādā veidā tiek iegūta tīra, iedarbīga un kvalitatīva ēteriskā eļļa.

Pašreiz tirgū var iegādāties ārkārtīgi daudz ēterisko eļļu, taču, diemžēl, ne katru no tām var saukt par kvalitatīvu terapeitisko ēterisko eļļu. No tām aptuveni 75% ir falsificētas un nekvalitatīvas!

Uz mūsu planētas nav nemaz tāda izejvielu daudzuma, lai iegūtu tirgū piedāvāto ēterisko eļļu apjomu. Tas šķiet neticami, bet noteikumi atļauj ar nosaukumu “100% dabīgs” pārdot pat tādus produktus, kuru sastāvā bez bāzes eļļas ir tikai 10% ēteriskās eļļas!

Ne visas kompānijas spēj piedāvāt augstākās kvalitātes terapeitiskās ēteriskās eļļas. Vairums izvēlas zemu cenu.

KĀPĒC GAN LIETOT ĒTERISKĀS EĻĻAS?

Kur mēs mūsdienās mēdzam pavadīt visvairāk laiku? Protams, telpās. Un ar ko šīs telpas tiek tīrītas un atsvaidzinātas? Vismaz sabiedriskajās telpās parasti tiek izmantota agresīva sadzīves ķīmija vai gaisa atsvaidzinātāji, kas satur dažādas cilvēka veselībai kaitīgas vielas. Arī mājas kopšanā daudzi izvēlas lietot iedarbīgus (indīgus) mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus, īpaši neaizdomājoties, kā tas varētu ietekmēt viņu veselību. Tad vēl šampūni, smaržas, dezodoranti, losjoni, gaisa atsvaidzinātāji… No turienes arī vēzis, astma, alerģijas un citas kaites.

Caur ādu mūsu asinsritē nonāk lielākā daļa ķīmisko vielu, ko uzziežam sev uz ķermeņa.

Es nevēlos Jūs biedēt, tikai pievēršu uzmanību faktam, ka, lai pasargātu jūsu ikdienā lietojamos krēmus no mikroorganismu vairošanās un pagarinātu to lietošanas termiņu, tiek izmantoti metilparabēns (E218), etilparabēns (E214), propilparabēns (E216) un citi konservanti ar kancerogēnu iedarbību.

Ar dabiskajiem ēterisko eļļu produktiem Jūs pasargāsiet sevi un ģimeni no visu šo toksīnu uzņemšanas.

Vai  zināt, kā var mājas apstākļos pagatavot dabisku šampūnu bērniem? Par to varēsiet izlasīt mana bloga lapās.

Iespējams, vienkāršākais un izdevīgākais veids, kā uzsākt savu ceļu ēterisko eļļu pasaulē, ir iegādāties interneta veikalā no kāda uzticama ražotāja vienu no starta komplektiem. Tādu nav pārāk daudz, bet vismaz 3 varēšu ieteikt. Tāpēc, ja vēlaties ieteikumu, atrakstiet – zane@aromterapija.lv!

Tiekamies jau pēc dažām dienām, kad nosūtīšu Jums nodarbību Nr.2, kurā parunāsim par ēterisko eļļu pielietojumu.

P.S. Nodarbības lieliski papildinās mana grāmata “Ēteriskās eļļas sievietes skaistumam”, kuru šobrīd varat iegādāties “Zvaigzne ABC” gan drukātā, gan elektroniskā versijā

Ar cieņu,
Zane JAVA
ēterisko eļļu eksperte
aromterapija.lv